Menu Zamknij

Warto wypożyczyć – Książki dla tych, którzy nie lubią czytać!

Najprostsza rzecz, którą możesz zrobić, jeśli myślisz, że nie lubisz czytać lub dla dziecka, o którym myślisz, że nie lubi czytać, to zmienić nastawienie. Zamiast myśleć, że nie lubię czytać lub mam dziecko, które nie lubi czytać, myślimy: Jestem wymagającym czytelnikiem, Mam w domu bardzo wymagającego czytelnika.Bez różnicy? Nieprawda. Pierwsze podejście zakłada same trudności i usprawiedliwia ewentualny brak podejmowania działań z naszej strony: nie lubię, dziecko nie lubi, nic się nie da zrobić. Inaczej jest, kiedy myślimy o wymagającym czytelniku – to oznacza, że to my lub rodzice, MUSIMY STARAĆ SIĘ BARDZIEJ. Wyszukiwać tytuły, formy, ilustracje, tematy, które przykują uwagę nas lub naszego dziecka. Nigdy nie komentować: „Kupiłem 10 książek, żadnej nie przeczytałem, bez sensu”, „Wypożyczyliśmyz biblioteki tyle tytułów, nawet nie wziąłeś do ręki”, itd. Tylko… szukać dalej. Zachodzić do księgarń, bibliotek, na targi. Walczyć. Zwyczajnie. Aż coś zaskoczy. Wiem, że to wymaga cierpliwości, ale jest wykonalne.

Dlatego i w naszej szkolnej Bibliotece pojawił się regał z książkami dla tych, „co nie lubią czytać” lub raczej dla „wymagających czytelników”. Pierwsze pozycje, które proponujemy to:

„Przybysz”

Mężczyzna po raz ostatni czule całuję swoją żonę i córkę, by za chwilę wejść na pokład statku, którym przemierzy ocean. To bolesne rozstanie jest początkiem najważniejszej podróży w jego życiu – opuszcza dom w poszukiwaniu nowego, lepszego miejsca dla swojej rodziny. Kiedy w końcu zejdzie na ląd jego oczom ukaże się absolutnie niezwykły świat. Zamieszkały przez mówiących w dziwnym języku ludzi, pełen fantastycznych stworzeń i zapierających dech w piersiach budowli. I choć często towarzyszyć będzie mu uczucie zagubienia, w końcu obudzi się w nim nadzieja. Ta niema książka to powieść graficzna Utwór Shauna Tana obywa się bez słów i trudno też znaleźć słowa, które w pełni oddałyby jak piękną, pod każdym względem jest opowieścią.

„Arcypalce”

Marion Deuchars proponuje młodym czytelnikom niezliczone aktywności plastyczne, do których potrzebne są wyłącznie własne dłonie i tusz. Z tej interaktywnej książki dowiemy się, jak zrobić litery, wzorki, zwierzęta, postacie, a nawet całe dzieła sztuki za pomocą własnych odcisków palców. Czas na zabawę w odciskanie!

„Zróbmy sobie arcydziełko”

To 224 strony pełne inspirujących pomysłów, ćwiczeń i informacji, które wciągają młodego czytelnika do pasjonującej zabawy w sztukę. Twórcze zadania inspirowane dorobkiem wielkich artystów – od Leonarda da Vinci, przez Picassa, Van Gogha i Matisse’a – oswajają z niezliczonymi technikami artystycznymi i historią sztuki, a przede wszystkim – rozwijają kreatywność i twórczą wyobraźnię.