Menu Zamknij

Przeczytane – gorąco polecam – „Fińskie dzieci uczą się najlepiej” Timothy D Walker

W ostatni weekend przeczytałem ciekawą książkę o fińskiej oświacie, o fińskich szkołach, nauczycielach, uczniach: „Fińskie dzieci uczą się najlepiej”. Autor – Timothy D Walker to amerykański nauczyciel, który (chyba za swoją żoną) przeprowadził się do Helsinek. Na dwustu stronach prezentuje swoje refleksje o fińskim systemie oświaty.

Wiele bardzo ciekawych spostrzeżeń. Próba zdrowego spojrzenia na dzieci, dorosłych, na odpowiedzialność i samodzielność, do jakiej wychowuje się młode pokolenie w tym małym skandynawskim kraju. Na marginesie – mnie już od dawna razi nadopiekuńczość, jaką otaczamy nasze dzieci (i nie myślę tu tylko o innych, ale również i o sobie).

Wiele ciekawych inspirujących pomysłów na nauczanie, wychowanie. I jedna z najważniejszych myśli w książce – niezastąpionym środkiem nauczania jest radość!!!

Wiele zaskakujących uwag o fińskich nauczycielach. Są dość konserwatywni, bardzo wyważeni, szanujący czas na swój odpoczynek, współpracują ze sobą, a nie rywalizują, nie gonią za nowościami.

Czytając tę książkę, przypominałem sobie moje własne dzieciństwo i niektóre z moich szkolnych zajęć. Czyżby moje pokolenie było częściowo wychowywane jak wychowywane są fińskie dzieci dzisiaj?

Gorąco polecam – nie tylko nauczycielom!!!

Andrzej Tomaszewski