Menu Zamknij

Wykład akademicki: Biologia strachu…

Duchy, wampiry, pająki, węże, a nawet dziki – każdy z nas się czegoś boi. Czasami nasz strach przed konkretną rzeczą wynika z traumy z przeszłości, a czasami mylony jest z lękiem. Z pozoru są to podobne pojęcia, jednak na czym polega różnica?

Odpowiedź na to pytanie z pewnością znają już uczniowie naszego liceum, którzy we wtorek, 13 października wzięli udział w spotkaniu z profesorem doktorem habilitowanym Piotrem Tryjanowskim, dyrektorem Instytutu Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczegow Poznaniu. Biologia strachu, czyli temat przewodni prelekcji, to fascynująca dziedzina życia. Wydawać by się mogło, że jest nam dobrze znana, jednak wykład pana Profesora uświadomił nam wiele rzeczy, z których wcześniej nie zdawaliśmy sobie sprawy.


Prof. Piotr Tryjanowski

Pytanie tytułowe, czyli różnica pomiędzy strachem a lękiem zostało wyjaśnione już na początku wykładu. Strach jest czymś logicznym, instynktownym. Boimy się ryzyka – np. ukąszenia przez wspomnianego na początku węża. Adrenalina i kortyzol to hormony, którym przypisujemy odpowiedzialność za to zjawisko. Po ich stężeniu we krwi oraz po zachowaniu możemy zbadać poziom strachu osoby (osobnika). Wszyscy boimy się w inny sposób; samce z reguły okazują strach w mniejszym stopniu przy samicach. Lęk natomiast występuje w kontekście zjawisk irracjonalnych i nieuzasadnionych. Najczęściej występuje w postaci nagłych ataków, chociaż zdarzają się również przypadki, w których osoba odczuwa chroniczny lęk.

W temacie strachu ważny jest kontekst, czyli sposób w jakim będziemy postrzegać daną rzecz lub zjawisko. Profesor Tryjanowski zaprezentował to na przykładzie zwierząt, których wizerunek został ukształtowany przez media. W ten sposób otrzymaliśmy obraz budzących sympatię zebry i szopa pracza, który niestety mija się z ich pierwotnym zachowaniem. Niestety zdarzają się też te, kojarzone głównie negatywnie, jak np. sęp. Ludzie boją się sępów, w kulturze symbolizują w większej mierze pojęcia związane z nieszczęściem, śmiercią, przemijaniem. Odgrywają jednak bardzo ważną rolę w ekosystemie. Ich układ pokarmowy pozwala na spożywanie padliny, która jest ich głównym pożywieniem, a co za tym idzie, usuwają bakterie groźne dla innych organizmów. Prawda jest subiektywna, a najłatwiej jest nam przyjąć coś, co jest dla nas najbardziej korzystne.

Spotkanie z panem prof. Piotrem Tryjanowskim ubogaciło chłonne wiedzy umysły licealistów o konkretną wiedzę w zakresie biologii strachu. Przykłady przedstawione w tej informacji są zaledwie ułamkiem całości. Mamy nadzieję, że pan profesor odwiedzi w przyszłości mury naszej szkoły i zaciekawi nas kolejnym wykładem.

Antonina Niewińska