Menu Zamknij

Kolejna premiera szkolnej grupy teatralnej – KREON (wg ANTYGONY Sofoklesa)

W ostatnią środę września uczestniczyliśmy w kolejnej – pierwszej po ogłoszeniu pandemii – szkolnej teatralnej premierze. Tym razem aktorzy – uczniowie klas licealnych i dwoje absolwentów – wraz z p. Andrzejem Tomaszewskim postanowili zmierzyć się z tekstem starożytnym – „Antygoną” Sofoklesa. Na spektakl przy kościele na Jezioranach zatytułowany „Kreon” zapraszał plakat, który wyszedł spod ręki p. Kingi Drymel. Można było mieć obawy – czy młodzi „uniosą” utwór o takim ciężarze gatunkowym. Po wizycie w auli Jana Pawła II nikt chyba nie miał wątpliwości: udało się!!!

Wystawienie spektaklu zaplanowane było wcześniej – w związku z obchodami 10-lecia istnienia Szkoły. Przed laty bowiem Karol Wojtyła jako młody chłopak wraz z przyjaciółmi wystąpił właśnie w „Antygonie” Sofoklesa w roli Hajmona. Z oczywistych względów wydarzenie trzeba było odłożyć w czasie.

Tym razem adaptacja tej tragedii pomyślana była jako spektakl z elementami… musicalu. Starożytny chór rodem z konwencji teatru greckiego zastąpiony został przez sceny nieme i układy ruchu, którym towarzyszyła muzyka i śpiew. Wielu z nas jeszcze długo po spektaklu nuciło główny motyw muzyczny – piosenkę „Sznurki władzy” profesjonalnie wykonaną przez Gabrysię Brzozowską i Alicję Szymańską.

Muzyka i taniec towarzyszyły oczywiście głównej historii prezentowanej w scenach „aktorskich”. Trzeba oczywiście mieć świadomość, że właściwie nie sama historia jest najważniejsza, a życiowe postawy, osobowości, emocje, motywacje i wartości prezentowane przez bohaterów dramatu. Wydaje się, że młodzież w sposób niemal profesjonalny pokazała i przekazała to, co możemy przeżywać także dzisiaj – kiedy musimy zmierzyć się z koniecznością opowiedzenia się po stronie prawdy lub kłamstwa, bohaterstwa lub tchórzostwa, służby innym lub własnej wygody. Niezwykle mocno w tym kontekście wybrzmiały ostatnie słowa przedstawienia: „Śmiertelny jest skazany na cierpienie”.

Cały dramat rozegrał się na niecodziennie urządzonej scenie: widownia siedziała w dwóch grupach umiejscowionych naprzeciw siebie… Pomiędzy nimi poruszali się aktorzy. Ruch odbywał się więc na osi. Wszyscy – widzowie, aktorzy otoczeni byli półprzezroczystymi ścianami z batystu podświetlonymi niebieskim światłem. Wejście na scenę widownię prowadziło przez rodzaj bramy pomiędzy dwoma klasycznymi wysokimi świecznikami. Przez delikatną zwiewną zasłonę wchodziło się jakby do innego świata. Rzeczywiście wielu widzów mówiło, że moment przejścia pomógł im w przeżyciu wszystkiego, w czym za chwilę mieli wziąć udział…

Szczególny klimat całemu wydarzeniu nadała muzyka wykonywana „na żywo” przez nauczycieli szkoły muzycznej działające w ramach KCEK: skrzypce – Barbara Myler, perkusja – Artur Marszałek, pianino – Krzysztof Myler. Towarzyszył im uczeń naszego liceum – Bartosz Kwiatkowski.

Przygotowanie spektaklu czy to w profesjonalnym czy amatorskim teatrze wymaga zaangażowania wielu osób i czasu. Prace na tym przedstawieniem zaczęły się w lutym ubiegłego roku udziałem młodzieży w warsztatach teatralnych w Teatrze Witkacego w Zakopanem. Większość zajęć odbyło się pod okiem aktorów zakopiańskiej sceny Doroty Ficoń i Marka Wrony. Niestety wkrótce po powrocie rozpoczął się czas nauki zdalnej, który mocno zaburzył prace, ale mobilizacja podczas kilku ostatnich tygodni zaowocowała. Scenografia wg zamysłu reżysera powstała z pomocą p. Jakuba Kozikowskiego, stroje aktorów wyszły spod ręki uczennicy Zosi Bączkiewicz. Wizażem aktorów zajęli się oni sami – wspierani przez Dominikę Drymel, która w tę pracę również włożyła wiele serca.

W postacie z tragedii Sofoklesa wcielili się:

 • Julian Michalak – Kreon
 • Julia Płóciniczak – Antygona
 • Gracjan Cichocki (absolwent Szkoły) – Hajmon
 • Antonina Niewińska – Ismena
 • Amelia Ciszak (absolwentka Szkoły) – Tyrezjasz
 • Liwia Majchrzak – Eurydyka
 • Cecylia Kudła – Koryfeusz
 • Michalina Tomaszewska – Posłaniec
 • Kacper Michalak – Strażnik
 • Hanna Cichocka, Zofia Czupała, Natalia Karczewska, Julia Wąsik, Martyna Żegleń – aktorzy ruchu
 • Maria Byrtek, Małgorzata Myler,  Inga Pszeniczka, Julia Przyjemska, Oliwia Zegar – chór

Pomocy technicznej aktorom udzielali: nasz niezawodny p. wicedyrektor – Jakub Kozikowski, a także ich koledzy: Stefan Graefling i Nikodem Grzelczyk.