Menu Zamknij

Czas na kulturę!

W tym roku Nagroda Literacka Nike trafiła w ręce Zbigniewa Rokity za książkę „Kajś. Opowieść o górnym Śląsku. Natomiast Nagroda 25-lecia została przyznana Mariuszowi Szczygiełowi za książkę „Nie ma”.

Czym jest Nagroda Literacka Nike? Jest to Polska nagroda literacka przyznawana od 1997 roku. Jej głównym celem jest rozpowszechnienie literatury współczesnej wśród społeczeństwa. Nagrodę otrzymuje autorka bądź autor najlepszej książki roku poprzedniego. W konkursie biorą udział tylko żyjący autorzy, natomiast pod uwagę brane są wszystkie gatunki literackie–od poezji, przez dramat, aż po prozę.

W tym roku wyłoniono siedmioro finalistów 25. Nagrody Nike. W finale znalazły się:

  • „Fuerte”- Kasper Bajon,
  • „Zaświaty”- Krzysztof Federowicz,
  • „Lajla znaczy noc”- Aleksandra Lipczak,
  • „Najlepsze miasto świata. Warszawa w odbudowie 1944-1949”- Grzegorz Piątek,
  • „Podwójne wahadło”- Jacek Podsiadło,
  • „Kajś” Zbigniew Rokita,
  • „Panny z ‘Wesela’. Siostry Mikołajczakówny i ich świat”- Monika Śliwińska.

Laureat tegorocznej nagrody urodził się w 1989 roku w Gliwicach. Autor szczególnie upodobał sobie gatunki z zakresu dziennikarstwa oraz reportażu. Pisarz jest znanym publicystą w polskich gazetach oraz dziennikach. Poza „Kajś” Zbigniew Rokita w dorobku ma również trzy inne książki.

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” opowiada o tożsamości i przynależności do danej grupy społecznej. Mówi o próbie zrozumienia innych racji niż nasza. Jak sam autor przyznaje „książka jest jak puzzle, w których z pozornie niepasujących do siebie elementów, wyłania się spójny obraz”. Książka przypomina wielowątkowy reportaż o Śląsku i o samej śląskości w wielorakim znaczeniu.

Jubileuszowa Nagroda z okazji 25-lecia Nagrody Nike otrzymał zbiór reportaży autora Mariusza Szczygła o tytule „Nie ma”. Tom reportaży łączą tematy poświęcone wszechobecnej śmierci, szeroko rozumianym braku oraz żałoby. Szczygieł wchodzi z bohaterami w dość trudne relacje zadając im osobiste pytania. Dzięki nim sam odsłania się przed odbiorcą. Ten wyjątkowy sposób pisania łączy w sobie perspektywę osobistą wraz z reporterskim dystansem.

Gratulujemy wszystkim finalistą konkursu!

Autor: Kinga Matecka