Kiedy w mediach pojawia się fala reklam zniczy i chryzantem, rozpoczyna się nierówne starcie między tandetą plastiku a szlachetną skromnością. Uroczystość Wszystkich Świętych staje się okazją nie tylko wspominania zmarłych, ale i do zastanowienia nad tym, jak bardziej ekologicznie obchodzić to ważne święto.
O czym warto pamiętać?
- Segregujmy śmieci – przed uroczystościami Wszystkich Świętych sprzątamy nagrobki naszych bliskich. Zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.
- Wykorzystaj używane znicze (coraz częściej na cmentarzach są specjalne punkty, w których można pozostawić używany znicz w dobrym stanie i wykorzystać go ponownie).
- Zrób naturalny wianek lub inną eko-dekorację.
- Wykonaj własny znicz.
- Zrezygnuj z chemii – detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych, warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące np. ocet, sodę, itp.
- Wybierz kwiaty świeże, lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.
PRZEPIS NA DOMOWE EKOLOGICZNE ZNICZE:
Potrzebne będą:
- słoiki (duże i małe)
- kasztany, szyszki, kamyczki, gałązki świerku
- sznurek jutowy
- świece, podgrzewacze
patrz też: https://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/ekologiczny-wianek-znicz-i-stroik/
opracowanie na podstawie materiałów Caritas
Iwona Tomaszewska
BĄDŹ EKO Z BIBLIOTEKĄ!