Menu Zamknij

Medykazlizacja diety… , czyli historia „cudownych” diet i dietetycznych teorii

W środę 24 lutego 2022r. po raz kolejny mogliśmy spotkać się w ramach wykładów akademickich. Tym razem gościliśmy u siebie p. Agatę Stacherę bibliotekarza w Bibliotece Kórnickiej PAN. Jako historyk i  – jak sama siebie nazywa – miłośnik jedzenia zapoznała nas z wynikami swoich badań historycznych. Od kilku lat zajmuje się analizą diet, poszukując ich m. in. w książkach kucharskich wydawanych w różnych częściach Europy. Analiza tych i innych świadectw historycznych wskazuje na to , że jedzenie (dobór potraw i produktów) próbowano wykorzystać jako medykament.  Stąd tytuł wykładu: „Medykalizacja diety”. Okazuje się, że przez bardzo długie lata w dużej części  Europy starano się dostosowywać jadłospis do… osobowości pacjenta, uzależniać go od typu charakterologicznego. Inaczej więc zlecano cholerykom, melancholikom czy sangwinikom. Błędne przekonania „dietetyczne” stosowano w niektórych krajach Europy przez kilkaset lat!!! A niektóre wskazania były sprzeczne z najnowszymi  – dla nas zupełnie oczywistymi – zasadami zdrowego odżywiania się. Np. niektórym ludziom polecano… unikanie picia wody.

Po wysłuchaniu wykładu samo cisnęło się na usta pytanie: jak mogło się stać, że błędne teorie, które kłócą się przecież z naszym zdrowym rozsądkiem mogły przetrwać tak długo? I właśnie tym pełnym zdumienia pytaniem zakończyło się nasze spotkanie i rozmowa  po wykładzie. Żeby jednak w pełni zrozumieć zadziwiające dzieje ludzkich błędów, trzeba by chyba kolejnej pogłębionej refleksji historyka.

Wszyscy chyba po cichu zadawaliśmy sobie kolejne pytanie: co z naszych dzisiejszych niewzruszonych przekonań kiedyś okaże się zdumiewającą dla innych pomyłką?