Menu Zamknij

List otwarty w sprawie czytelnictwa

DRODZY RODZICE!

Mając na uwadze wszechstronny rozwój Waszych dzieci oraz szybki wzrost negatywnych wpływów w ich otoczeniu (telewizja, gry komputerowe), pragniemy zjednoczyć nasze wysiłki i oddziaływania, tak aby uchronić je przed niepożądanymi doświadczeniami, stratą cennego dla ich rozwoju czasu, przed bierną i bezmyślną konsumpcją treści medialnych.

Telewizja i Internet to wynalazki XX wieku, które rozpowszechniły się bardzo gwałtownie i szybciej od innych. Są to największe i najpopularniejsze środki masowego przekazu, które próbują uczyć współczesnego człowieka, jak ma myśleć, o czym marzyć, jak żyć. Oglądanie telewizji i zabawy z komputerem, zabierają nam dorosłym i dzieciom coraz więcej czasu. Zaczęliśmy żyć od serialu do serialu, od filmu do filmu, od teleturnieju do teleturnieju. Nie mamy czasu na rodzinny spacer, na wspólne rozmowy,, bo zaraz zaczyna się nasz ulubiony serial, teleturniej itp.

W efekcie wszyscy doświadczamy stanu, który powoduje, że kosztem biernej percepcji wirtualnego świata tracimy czas przeznaczony na sen, wypoczynek, kontakty rodzinne, towarzyskie, rozrywkę, sport i naukę.

Dzieci patrzą na nas i uczą się biorąc z nas przykład.  Badania dowodzą, że aż 75% dzieci woli oglądać telewizję niż czytać książki. Tylko 25% sięga  po nie z własnej woli. Na oglądanie telewizji współczesny Polak poświęca blisko 200 minut dziennie, a na rozmowę z dziećmi jedynie 6 minut!

A przecież Państwo w swoim dzieciństwie nie spędzali tak dużo czasu przed telewizorem. Potrafiliście aktywnie i ciekawie zagospodarować sobie czas wolny. W Waszym dzieciństwie nie było nudy. A dzisiaj, jeśli nie ma w domu, na koloniach czy na wczasach telewizora lub komputera dziecko się nudzi. Nie pojedzie do babci na wakacje, bo babcia nie ma komputera lub nie ma Internetu. Musimy przekonać samych siebie i nasze dzieci, że telewizja i komputer są dla nas, a nie my dla nich.

Pamiętajmy, że czas bez spaceru, rozmowy, bez rodzinnego obiadu, bez wspólnej zabawy, bez przeczytanej książki  to dzień bezpowrotnie stracony.

W tej materii pomoże nam „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” . Nasza szkoła znalazła się również w gronie beneficjentów tego Programu. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w 2014 r. przez Bibliotekę Narodową odsetek ludzi dorosłych (powyżej 15 roku życia) czytających w Polsce książki jest drastycznie niski, plasuje się na poziomie 11 proc. Badania pokazują również, iż odsetek czytelników maleje wraz z wiekiem, co wyraźnie wskazuje na tendencję, iż pomimo zdobywania kolejnych doświadczeń życiowych i wzrostu zasobności Polacy  wystarczająco nie rozwijają nawyku czytania

ZNACZENIE CZYTELNICTWA W ROZWOJU

Kluczem do wiedzy wciąż jest czytanie. Wiele osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i potrzeba lektury muszą powstać w dzieciństwie. Dzięki czytaniu rozwijajmy wyobraźnię, wzbogacamy swoje słownictwo i styl wypowiedzi. Są to prawdy ogólnie znane i często powtarzane.

Współczesny świat jest często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, brak czasu dla innych, ignorowanie ich potrzeb psychicznych, nadmiar mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej ludzi ma problemy emocjonalne i coraz gorzej zna język. Człowiek, który nie rozumie języka i ma mały zasób słów nie jest w stanie sam czytać, gdyż jest to dla niego za trudne i zbyt nudne, zwłaszcza w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej zbytniego wysiłku telewizji.

Język jest przy tym narzędziem myślenia, również matematycznego.

W ten sposób koło się zamyka – słabo czytający ludzie coraz mniej czytają i coraz gorzej się uczą. Wg badań prof. Z. Kwiecińskiego z Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu młodzież ma kłopoty z nauką, gdyż nie potrafią czytać ze zrozumieniem. Stąd też wielkim zadaniem szkoły i domu jest wytworzenie silnej motywacji do czytania, sprawienie, aby czytanie było zajęciem atrakcyjnym, aby książka zaspokajała różnorodne pragnienia i potrzeby człowieka- emocjonalne i intelektualne.

 • Czytanie książek pomaga w zrozumieniu siebie i innych ludzi, ich problemów, rozterek i motywów działania. Otwiera oczy na świat i drugiego człowieka.
 • Czytanie wywiera ogromny wpływ na rozwój emocjonalny człowieka: oddziałując na uczucia, wprowadzając w świat fantazji, wyrabiając codzienne nawyki.
 • Czytanie pomaga dobrze radzić sobie w szkole.
 • Czytanie pomaga nam rozwijać myślenie, język i słownictwo.
 • Czytanie pomaga wyrażać myśli, uczucia, rozumieć innych, poszerzamy wiedzę o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje.
 • Czytanie doskonali mowę pod względem gramatycznym i dźwiękowym. Wzrasta zasób słów i pojęć.
 • Czytanie ćwiczy się pamięć człowieka.
 • Czytanie odpręża, uspokaja i relaksuje, dostarcza nam rozrywki i emocji.
 • Czytanie rozwija wyobraźnię i uczy koncentracji(przy czytaniu nasz mózg pracuje i doskonali swoje działanie, co z kolei wpływa na naszą pamięć- badania pokazują, że czytelnicy mają dużo lepszą niż np. miłośnicy seriali).
 • Czytanie pozwala na czynny kontakt z językiem, niweluje problemy  z wysławianiem się, pisaniem prac stylistycznych.
 • Czytanie jest dziś ważniejsze niż było kiedykolwiek w przeszłości. Świat jest coraz bardziej skomplikowany, lawinowo przyrasta ilość informacji, rozwój wiedzy i rynku pracy następują coraz szybciej – ludzie, którzy nie czytają, nie nadążą za tymi zmianami i zostaną zepchnięci na margines współczesnego życia.

Codzienne głośne czytanie jest szczepionką przeciwko wielu niepożądanym wpływom ze strony współczesnej cywilizacji.

Z poważaniem
Dyrekcja i Nauczyciele
Zespołu Szkół Katolickich
św. Jana Pawła II w Śremie

List p. Ireny Koźmińskiej inicjatorki akcji „Cała Polska czyta dzieciom”.