Menu Zamknij

Akcja Caritas „Mniej śmieci – więcej pamięci” czyli Wszystkich Świętych ekologicznie!

Kiedy w mediach pojawia się fala reklam zniczy i chryzantem, rozpoczyna się nierówne starcie między tandetą plastiku a szlachetną skromnością. Uroczystość Wszystkich Świętych staje się okazją nie tylko wspominania zmarłych, ale i do zastanowienia nad tym, jak bardziej ekologicznie obchodzić to ważne święto.

O czym warto pamiętać?

  1. Segregujmy śmieci –przed uroczystościami Wszystkich Świętych sprzątamy nagrobki naszych bliskich. Zadbajmy o to, by śmieci trafiły do odpowiednich kontenerów. Warto zapoznać się z zasadami, jakie obowiązują w danym regionie.
  2. Wykorzystaj używane znicze (coraz częściej na cmentarzach są specjalne punkty, w których można pozostawić używany znicz w dobrym stanie i wykorzystać go ponownie).
  3. Zrób naturalny wianek lub inną eko – dekorację.
  4. Wykonaj własny znicz.
  5. Zrezygnuj z chemii –detergenty wykorzystywane przez nas na cmentarzu spływają do gleby i przenikają do wód gruntowych, warto zaopatrzyć się w naturalne środki czyszczące np. ocet, sodę itp..
  6. Wybierz kwiaty świeże, lokalne, które nie są transportowane z dalekich krajów i nie wymagają użycia dużej ilości pestycydów.

PRZEPIS NA DOMOWE EKOLOGICZNE ZNICZE:

Potrzebne będą:

  • słoiki (duże i małe)
  • kasztany,  szyszki, kamyczki, gałązki świerku
  • sznurek jutowy
  • świece, podgrzewacze

patrz też: https://laudatosi.caritas.pl/aktualnosci/ekologiczny-wianek-znicz-i-stroik/

opracowanie na podstawie materiałów Caritas
Iwona Tomaszewska

BĄDŹ EKO Z BIBLIOTEKĄ!