Menu Zamknij

Mobilna pizzeria w Schronisku dla Osób Bezdomnych w Nochowie

14 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych*

I właśnie tego dnia wybraliśmy się do Schroniska w Nochowie, aby przygotować z chętnymi mieszkańcami świeżutką i możemy zapewnić niezwykle smaczną pizzę. Ciasto zostało wcześniej przygotowane przez p. A. Drymel i wolontariusza Adama z LO, a w jej wykonaniu i upieczeniu na miejscu pomagały p. L. Piotrzkowska, wolontariusze: Zosia – licealistka oraz Antoni i Piotr z kl.8 SP a także kilku mieszkańców nochowskiego hostelu. Smakowity zapach sprowadzał do schroniskowej kuchenki kolejnych amatorów pizzy. Udało się wypiec 48 specjałów włoskiej kuchni, ale uradowanych osób było znacznie więcej. Kilka pizz trafiło też do mieszkańców domu  dla bezdomnych przy ulicy Dutkiewicza w Śremie. Buon apettito 😉

*14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób bezdomnych, jak i przełamywanie stereotypów dotyczących bezdomności. To nieformalne święto zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Marek Kotański.

„Lump, menel, kloszard, alkoholik, złodziej” – to słowa, które najczęściej słyszymy o osobach bezdomnych, a przecież każdy bezdomny to przede wszystkim CZŁOWIEK, który ma swoją godność.

Zbyt często osoby bezdomne są zamykane w stereotypach, które stają się dla nich rodzajem więzienia. Jeśli słyszysz, że jesteś „lumpem, kloszardem i złodziejem” to po jakimś czasie zaczynasz w to wierzyć i zaczyna brakować ci sił, by pokazać, że prawda jest inna.

Każda bezdomność to historia, za którą stoi CZŁOWIEK. Choć drogi znalezienia się na ulicy są różne, pewne prawdy są niezmienne, jak ta, że:

  • Bezdomność nie jest wyborem, bo każdy człowiek pragnie mieć dom!
  • Alkohol może być jednym z powodów bezdomności, ale NIGDY nie jest jedynym.
  • Choć trudno nam sobie to wyobrazić, to jednak wiele osób bezdomnych ma pracę! – niestety sezonową i niskopłatną, na tak zwanych „umowach śmieciowych”.
  • Bezdomność dotyka także osób z wykształceniem średnim a nawet wyższym.
  • Bez domu, żyją w Polsce nie tylko mężczyźni, ale także kobiety i dzieci.

Z różnego rodzaju badań populacji osób bezdomnych wynika, iż w naszym kraju bezdomności doświadcza około 40 tys. osób. Liczba ta może być znacznie wyższa, na co wskazują organizacje pozarządowe zajmujące się pomocą takim ludziom.