Menu Zamknij

10 tricków patoinfluencera

Drodzy Rodzice,
fundacja „Dbam o Mój Zasięg” przygotowała informacje oraz plakat dotyczący patoinfluencerów – osób promujących negatywne postawy i zachowania, chętnie oglądanych w sieci przez dzieciaki w różnym wieku.

Patoinfluencer to termin, który powstał z połączenia słów „patologia” i „influencerka”. Odnosi się do osób, które zyskują popularność w mediach społecznościowych poprzez promowanie stylu życia, który jest uznawany za szkodliwy lub nierealny.

Zjawisko patoinfluencerów może prowadzić do niezdrowych wzorców zachowań i niskiej samooceny u odbiorców, szczególnie wśród młodych ludzi.
1. Promowanie niezdrowych wzorców ciała: Patoinfluencerzy często prezentują nienaturalnie perfekcyjne ciała, które są wynikiem retuszu, operacji plastycznych lub niezdrowych diet. To może prowadzić do niepokoju ciała i zaburzeń odżywiania u ich obserwatorów, szczególnie wśród młodych ludzi.
2. Nadmierny konsumpcjonizm: Patoinfluencerzy często promują nadmierne kupowanie, często luksusowych, produktów, które nie są potrzebne. To może prowadzić do nadmiernego zadłużenia i problemów finansowych u ich obserwatorów, którzy starają się naśladować ich styl życia.
3. Fałszywe ideały życia: Patoinfluencerzy często prezentują swoje życie jako idealne i beztroskie, co może sprawiać, że inni czują się nieszczęśliwi lub nieudolni w porównaniu. To może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym, takich jak depresja i lęki.
4. Nierzetelne porady zdrowotne: Patoinfluencerzy często udzielają porad dotyczących zdrowia, diety i fitnessu, które mogą być niebezpieczne lub nieodpowiednie dla każdego. To może prowadzić do problemów zdrowotnych u osób, które naśladują ich porady bez konsultacji z profesjonalistami.
5. Promowanie szkodliwych produktów: Patoinfluencerzy często promują produkty, które mogą być szkodliwe dla zdrowia, na przykład suplementy diety o niepewnej skuteczności lub ubrania z materiałów niskiej jakości.
To może prowadzić do narażenia zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.
źródło: Facebook, Fundacja Dbam o Mój Zasięg.

Zachęcamy do sprawdzenia kogo nasze dzieci oglądają i słuchają w Internecie.

Pozdrawiamy,

Zespół pomocy psychologiczno – pedagogicznej