Menu Zamknij

Madagaskar, czyli nie tylko Król Julian!!!

W ramach cyklu wykładów akademickich organizowanych dla naszego LO 19 marca 2024 gościliśmy dra inż. Andrzej Kepela, naukowca zaangażowanego w różnorodne działania mające na celu ochronę przyrody i zagrożonych gatunków. Jest m.in. prezesem Polskiego Towarzystwa Ochrony Przyrody „Salamandra”, przewodniczącym Państwowej Rady Ochrony Przyrody, współpracownikiem różnych instytucji – polskich i zagranicznych.

Do nas przyjechał z wykładem, podczas którego dzielił się spostrzeżeniami ze swojego wielotygodniowego pobytu na Madagaskarze. Prezentował różnorodne endemiczne gatunki fauny i flory. W dużej mierze skupił się na lemurach. Uczniowie zapoznali się z mechanizmami ewolucji, które towarzyszą środowiskom przez tysiące lat odizolowanym od sąsiednich kontynentów. Ciekawym informacjom towarzyszyły znakomite fotografie wykonane przez wykładowcę.

Podczas rozmowy po wykładzie poruszyliśmy bardzo ciekawe tematy – nie tylko dotyczące biologii, ale również historii regionu, kultury i obyczajowości mieszkańców Madagaskaru. Pojawiły się informacje dotyczące organizacji różnych międzynarodowych projektów badawczych. Pytania po wykładzie przedłużyły nasze spotkanie, które trwało około… 100 minut!

Andrzej Tomaszewski