Menu Zamknij

Wykład Akademicki o Władysławie Zamoyskim

16 kwietnia – we wtorek z kolejnym wykładem akademickim przyjechał do nas pan prof. Władysław Chałupka – długoletni pracownik naukowy Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk z Kórnika. Zaprezentował znakomity wykład o Władysławie Zamoyskim – założycielu sławnej Fundacji Zakłady Kórnickie.

Wszyscy oczywiście znamy kilka informacji dotyczących życia i decyzji tego wielkiego człowieka. Profesor Chałupka w ciekawy sposób umiejscowił te fakty w kontekście historii Polski i Polaków. Dzięki temu Zamoyski stał się dla nas bardziej człowiekiem „rzeczywistym”. Mieliśmy okazję nie tylko przypomnieć sobie jego inwestycje w Wielkopolsce i w Tatrach, ale uświadomić sobie ich skalę. A były to ogromne pieniądze i ogromny wysiłek – m.in. zakopiańskie wodociągi, kolej, udostępnienie swojej ziemi (teren Tatr) dla swobodnego dostępu rodaków. Ujęła nas myśl przyświecająca – jak go nazywano – „Wariatowi z Kórnika” – aby wszystko, co posiada, oddać polskiemu narodowi. Wiele lat prowadził ascetyczne życie – własny majątek traktował jak nie swój. Jakież to jest odlegle od współczesnego (i nie tylko współczesnego) konsumpcjonizmu!!! Zastanawiające było również to, że Zamoyski niczego nie robił dla rozgłosu, poklasku ani dla zdobycia władzy. Chyba świadomie nie dopuścił do tego, aby utożsamiano go z którąś z oddającej się kłótniom partii politycznych.

Z wielu względów wykład okazał się potrzebny, a styl życia i sposób myślenia jego bohatera – interesujący dla naszych licealistów.