Menu Zamknij

Dzień Delty 2024

24 maja wzięliśmy udział w wyjątkowym wydarzeniu – Dniu Delty zorganizowanym już ósmy raz przez pracowników Wydziału Matematyki i Informatyki UAM oraz czasopisma „Delta”. Uczestniczyliśmy w czterech wykładach: „O kwadratach łacińskich i ich greckim rodzeństwie”, „Zagadkowe balony”, „Probabilistyczne zonki” oraz „Dlaczego wyglądamy i brzmimy tak źle?”.

Kilku uczniów podzieliło się swoimi wrażeniami z tego wyjazdu:

Bardzo dziękuję, że dała Pani możliwość takiego wyjazdu, to była super okazja żeby zobaczyć jak wygląda na uczelni, poczuć po części jak to wygląda na studiach i posłuchać ciekawych wykładów. Wszystkie wykłady były ciekawe, ale myślę, że najciekawszy był ” Dlaczego wyglądamy i brzmimy tak źle?” bo dowiedziałam się na nim, że w sumie każdy widzi i słyszy mnie inaczej niż ja się widzę i słyszę i poza tym było to dobrze wyjaśnione dlaczego tak się dzieje. Jeśli będą kolejne takie wyjazdy to na pewno chętnie pojadę 🙂

Jest parę dziedzin, którym mogę ufać w 100%. Jest to matematyka i fizyka, ponieważ wszystko jest tam udowodnione i nie może być nielogiczne.

Najbardziej z wyjazdu podobał mi się wykład „Dlaczego brzmimy i wyglądamy tak źle”. Zaskoczyło mnie to, że inni ludzie widzą nas inaczej niż my sami siebie. Dowiedziałam się też czego wcześniej nie wiedziałam, że lustro odwraca obraz przód, tył. Interesujący dla mnie był już sam pobyt na uczelni 🙂

Uczestnictwo w Dniu Delty 2024 było niezwykłym doświadczeniem, które z przyjemnością zostanie ze mną za długo. Wydarzenie było znakomicie zorganizowane, a bogaty program dostarczył wielu inspirujących momentów.

Największe wrażenie zrobił na mnie wykład pani Agnieszki Chudek pt. „Dlaczego wyglądamy i brzmimy tak źle?”. Prezentacja była nie tylko fachowa, ale również bardzo przystępnie przedstawiona. Pani Chudek z humorem i dużą dawką wiedzy przedstawiła temat, który okazał się niezwykle interesujący i angażujący dla publiczności.

Równie ciekawy był wykład pana Łukasza Rajkowskiego o probabilistycznych zonkach. Jego podejście do złożonych zagadnień matematycznych było inspirujące, a sposób, w jaki tłumaczył skomplikowane koncepcje, sprawił, że stały się one zrozumiałe nawet dla mniej zaawansowanych słuchaczy.

Całe wydarzenie było pełne wartościowych prelekcji i wspaniałych dyskusji. Z niecierpliwością czekam na kolejną edycję Dnia Delty. Gorąco polecam wszystkim zainteresowanym nauką i jej popularyzacją!