Menu Zamknij

Pół tony dobroczynności

Pół tony dobroczynności. „Zbieram to w szkole” – podsumowanie charytatywnej zbiorki zużytych baterii, telefonów komórkowych, laptopów i tabletów.

Szkolne Koło Caritas już kolejny rok z rzędu prowadziło charytatywną zbiórkę elektrośmieci w ramach współpracy z sercańską fundacją.

W roku szkolnym 2023/2024 postanowiliśmy przeprowadzić zbiórkę w duchu minirywalizacji pomiędzy klasami zarówno w SP jak i LO. Klasa, która zebrała największą – licząc w kilogramach ilość baterii mogła wybrać się w czerwcu do wybranej lodziarni – lodami w Pastelowej delektowali się uczniowie klasy 2A SP – zebrali rekordową ilość 146 kg. Udało się pozyskać sponsora i klasy 1a, 1b, 2b, 2c, 3b, 4a, 4b, 6a, 6b, 7b SP oraz 1a LO, które zebrały więcej niż 10 kg zostały docenione upominkiem w postaci czekolady.

Do zbiorki włączyły się wszystkie klasy SP oraz kilka licealnych. Pierwsze miejsce bezapelacyjne należy do klasy 2a SP z imponująca ilością 146 kg baterii. „Na podium” znalazła się też kl. 2b SP 44,8 kg, 1a LO 38 kg, 2c 35 kg. Tegoroczna zbiórka została zakończona
w maju, baterie ważyły w sumie 435,25 kg, czyli blisko pół tony. Liczy się każda przekazana na akcję bateria (także te 6 sztuk, które były wynikiem całorocznej zbiorki jednej z klas, ale lepsze to niż nic J), bo poddana profesjonalnemu recyklingowi nie zanieczyści środowiska, a pozyskane fundusze zostaną przeznaczone na dofinansowanie dożywiania dzieci ze slumsów na Filipinach. Otrzymają one też możliwość podjęcia nauki, co otworzy im drogę do lepszej, bezpieczniejszej
i pozbawionej głodu przyszłości.

Dziękujemy wszystkim uczniom, wychowawcom, którzy koordynowali zbiórkę w swoich klasach oraz rodzicom, którzy pewnie wielokrotnie zachęcili do przekazania zebranych w domu, czasem wśród rodziny i znajomych tych drobnych elektrośmieci.

Życzymy udanych wakacji w zdrowym i czystym środowisku naturalnym z przekonaniem, że włączając się do Akcji uczyniliśmy świat trochę piękniejszym, a życie pracujących na filipińskich wysypiskach bardziej znośnym.

Zapraszamy do udziału w zbiórce w kolejnym roku szkolnym 🙂

Na miły Bóg,
życie nie tylko po to jest by brać.
Życie nie po to by bezczynnie trwać.
I aby żyć, siebie samego trzeba dać.”