Środa, 20 czerwca 2018

.:Parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusa:. .:Jan Paweł II:.

english deutsch italian
Godło Polskinazwa KCEKlogo szkoły

KCEK > Biblioteka > Akcje biblioteczne >

Kamishibai - książka i teatr w jednym

Kamishibai (kami=papier, shibai=sztuka) to wywodząca się z Japonii sztuka głośnego czytania i opowiadania (głównie) dla dzieci. Technika ta wykorzystuje kartonowe plansze z ilustracjami oraz drewnianą skrzynię, która przypomina teatr marionetkowy. Ilustracje opowiadają historie, a każda plansza przedstawia kolejny fragment opowieści. Przygotowane i poukładane karty z bajką leżą spokojnie w zamkniętej skrzynce. Czekają na swoją kolej, żeby oczarować dzieci. Drewniana skrzynia zwana „butai” wygląda prawie jak teatr marionetkowy. Z przodu posiada drzwiczki (składają się zazwyczaj z 2-3 elementów). Z tyłu jest otwarta. Posiada również (z, tak by jeszcze bardziej zaciekawić widownię. Bajki drukowane są na sztywnym papierze. Jest to zazwyczaj kilkanaście ilustracji w formacie A3. Nie tylko dzieci uwielbiają opowieści. Od wieków jest to sposób poznawania świata, oswajania go i uczenia się. Drugi element to ilustracje wzmacniające przekaz. Dzięki skrzynce nasi słuchacze patrzą w nią jak zaczarowani i przenoszą się do świata fantazji. Używając swojej wyobraźni, by dopowiedzieć i zobaczyć wszystko to, co nie zostało pokazane i powiedziane. Kamishibai pozwala:
• przyzwyczajać dzieci do publicznych wystąpień,
• zaprosić dzieci do stworzenia własnej bajki i przedstawienia jej,
• zaproponować głośne czytanie gotowej bajki ćwicząc umiejętność czytania i interpretowania tekstu,
• poprawia umiejętność koncentracji uwagi,
• rozwija wyobraźnię,
• zachęca do czytania.

Wkrótce kolejni uczniowie spotkają się z przygodą czyli z Kamishibai. Spektakle w każdy wtorek w Bibliotece szkolnej o godz. 13.50.

Zamieszczono: 2 października 2017 r.

Wsparcie i współpraca

Strona korzysta z technologii jQuery. Strona wykorzystuje pliki cookies wyłącznie w celu prowadzenia ogólnych statystyk odwiedzin. Nie są zbierane żadne dane osobowe Użytkownika. mw