Piątek, 22 czerwca 2018

.:Parafia p.w. Najświętszego Serca Jezusa:. .:Jan Paweł II:.

english deutsch italian
Godło Polskinazwa KCEKlogo szkoły

KCEK > Biblioteka > Warto wypożyczyć >

Ciekawa książka dla Najmłodszych

Warto wypożyczyć... i przeczytać

Zapraszam do wypożyczenia nowości, które pojawiły się niedawno w naszej bibliotece, przeczytajcie, proszę, krótkie prezentacje kilku książek, a potem do wypożyczenia... Biblioteka czeka!

John Flanagan, Drużyna

W Skandii jest tylko jeden sposób, aby z młodzieńca stać się wojownikiem. Po ukończeniu 16 urodzin chłopcy dzieleni są na drużyny, w których muszą współpracować oraz rywalizować. Hal Mikkelson staje się skirlem jednej z nich i czeka go nie lada wyzwanie. Drużyna, której przewodzi Hal, to tytułowe wyrzutki, których nikt inny nie chciał przyjąć. Młody przywódca będzie zmuszony poznać wady i zalety członków swojej grupy, a także sprawić, by współdziałaniem wzajemnie się uzupełniali. Musi wykazać, że siła to nie wszystko, a wroga można pokonać sprytem i intelektem. „Czaple” czeka mnóstwo wyzwań, sporo nauki i jeszcze więcej przygody.

John Flanagan, znany z cyklu Zwiadowcy, przedstawia nam kolejny swój cykl – Drużyna. Świat obu powieści jest do siebie zbliżony, obcujemy nawet z bohaterami znanymi z poprzednich książek – Erakiem, który tutaj jest oberjarlem w Skandii. Tym razem autor postawił na przygodę i zbyt wielu elementów fantastycznych w powieści nie znajdziemy. Etap dorastania młodego człowieka, stawanie się mężczyzną, to doskonały temat na książkę przygodową. I mimo żeglarskiej otoczki, taki też jawi się motyw przewodni całego cyklu.
Książkę czyta się jednym tchem. Upływ czasu przy lekturze przestaje mieć znaczenie, a zarówno wartka akcja, jak i sugestywne opisy sprawiają, że bardzo łatwo przenosimy się w świat bohaterów i razem z nimi przeżywamy przygody, po raz kolejny czując się młodo i uciekając w świat beztroskich marzeń.

Styl literacki Johna Flanagana przypomina gawędę, lekką i łatwo przyswajalną. Język, jakim się posługuje, posiada wiele zwrotów związanych z żeglarstwem, a także neologizmów wymyślonych na potrzeby książki. Nie jest to jednak przeszkoda w odbiorze, gdyż dzięki dostatecznym opisom jesteśmy łatwo w stanie wyobrazić sobie do czego dana rzecz służy. Wśród wielu sytuacji pojawi się także komizm typowy dla nastolatków, bądź sarkazm w przypadku dorosłych. Nie natkniemy się tutaj na szczęście na wszechobecne w naszym życiu wulgaryzmy, które nie pasują do klimatu całej powieści.

Wśród inspiracji Johna Flanagana widać zainteresowanie wikingami: styl życia, łodzie, przedmioty codziennego użytku, hierarchia, czy nawet panteon bóstw zostały zapożyczone z historii skandynawskich wojowników. Inspiracje są przemyślane i sprytnie przemycone do powieści. Nie jest to kalka kultury wikingów, ale swobodne z niej czerpania na potrzeby świata skandyjskiego. Ponadto w powieści zauważymy wspomniane wcześniej słownictwo żeglarskie, które użyte zostało z zamysłem i odpowiednim przygotowaniem, aby czytelnik nie miał wrażenia lektury podręcznika młodego żeglarza.

Drużyna to doskonała rozrywka. Można z czystym sumieniem wygodnie usiąść w fotelu i dać się ponieść przygodzie.

„Posłańcy Przymierza”

Jean Michel Touche, Trylogia: „Posłańcy Przymierza”:
Cz. 1 „U podnóża góry Synaj”
Cz. 2 „Proroctwo Samuela”
Cz. 3 „Świątynia w niebezpieczeństwie”

Polecam książki z serii pt. ”Posłańcy Przymierza” o treści nawiązującej do wydarzeń i postaci biblijnych. Ważnym atutem tej lektury jest autentyczność opisywanych wydarzeń i miejsc. Pomimo religijnego kontekstu, nie brak w niej opisów walki, podróży i cudownych zjawisk. Trzej główni bohaterowie – Karolina, Mikołaj i Fryderyk – to zwykli uczniowie, może trochę bardziej ciekawi świata niż inni. Cudownym zrządzeniem losu udają się w niezwykłą podróż, stając się uczestnikami dziejów Izraela, przeżywają mnóstwo przygód, spotykając m.in.: Noego, Mojżesza, Dawida, Salomona i Józefa tłumaczącego znaczenie snów... Przy tej książce chłopcy i dziewczęta z pewnością nie będą się nudzić, a sporo mogą się nauczyć niejako przy okazji.

Wojtek Porębiak (kl. III SP)z Tatą

Posłańcy Przymierza

Wsparcie i współpraca

Strona korzysta z technologii jQuery. Strona wykorzystuje pliki cookies wyłącznie w celu prowadzenia ogólnych statystyk odwiedzin. Nie są zbierane żadne dane osobowe Użytkownika. mw