Poniedziałek, 19 sierpnia 2019

english deutsch italian
Godło Polskinazwa KCEKlogo szkoły

Liceum > Aktualności >

Czas na hotel… dla owadów

Rozpoczynamy akcję zbierania szyszek sosnowych do wykorzystania w tworzonym na terenie szkoły hotelu dla owadów. Specjalny pojemnik będzie ustawiony przy wejściu do klatki schodowej przy recepcji, gdzie każdy, kto np. podczas spaceru w lesie nazbiera szyszek, będzie mógł je tam dorzucić.

To już ponad 100 milionów lat trwa niezwykły związek roślin z owadami. Trudno powiedzieć kto kogo wykorzystuje: czy rośliny wychowały sobie łasuchów, czy też owady zmusiły rośliny do produkcji bardzo smacznych i pożywnych dodatków do kwiatów. Zapylanie kwiatów przez owady, czyli entomogamia, jest jednym z fundamentów istnienia potężnej grupy roślin, uzależnionych w rozmnażaniu od aktywności tej grupy zwierząt. Według Greenpeace co trzecia łyżka ludzkiego pokarmu jest uwarunkowana zapyleniem przez owady.

Poza jednym gatunkiem – pszczołą miodną – istnieje wiele innych, wyspecjalizowanych zapylaczy różnych roślin. Postanowiliśmy stworzyć dla nich przy budynku szkoły kwietny ogródek i schronienie. W różnych materiałach można wiele wyczytać o 2 problemach tych owadów i w tych obszarach chcielibyśmy podjąć działania. Ogródek, który już rośnie (m.in. dzięki uprzejmości Ogrodu Botanicznego UAM, który przekazał nam rośliny) jest talerzem pełnym jedzenia, który kwitnąć będzie cały rok – od wiosny do jesieni. Teraz chcemy postawić dla tych owadów specjalnej konstrukcji hotel.

Nasza akcja miała już swoją międzynarodową promocję: Europejskie Spotkanie Młodych Pilgrim w Katowicach

Zamieszczono: 7 lutego 2019 r.

Wsparcie i współpraca

Strona korzysta z technologii jQuery. Strona wykorzystuje pliki cookies wyłącznie w celu prowadzenia ogólnych statystyk odwiedzin. Nie są zbierane żadne dane osobowe Użytkownika. mw