Menu Zamknij

Narodowe Czytanie 2021 – „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Podczas tegorocznej, dziesiątej odsłony mieliśmy przyjemność wysłuchać fragmentów Moralności pani Dulskiej autorstwa Gabrieli Zapolskiej.

Dramat ten wydany został jesienią 1906 roku i szybko stał się popularny. Jest on uznawany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło wyróżnia komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych i dogłębna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. Spektakl podbił serca publiczności i na stałe zagościł na deskach teatrów. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

W utworze tym pisarka obnażyła moralność współczesnego sobie mieszczaństwa i jednocześnie wyraziła niechęć wobec obłudy i zakłamania. Ta genialna tragifarsa przepełniona jest komizmem i gorzką ironią. Stanowi również dowód na to, iż Zapolska potrafiła w mistrzowski sposób operować słowem. Warto podkreślić, iż pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

Maturzystki z Katolickiego Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jana Pawła II w Śremie – Dominika Drymel, Alicja Orlicka, Wiktoria Kasprzak i Antonina Niewińska – odczytały na głos fragment Moralności pani Dulskiej, jednocześnie włączając naszą szkołę do akcji Narodowego Czytania. Zachęcamy do słuchania! Mamy nadzieję, że to krótkie nagranie zachęci Państwa do lektury utworu Gabrieli Zapolskiej.