Menu Zamknij

Konkurs Świerszczyka – polskiego czasopisma dla dzieci, które ma już 76 lat

„Świerszczyk” to najdłużej ukazujące się pismo dla dzieci w Europie. Od 75 lat zachęca polskie dzieci do czytania, myślenia, pomagania innym, szanowania przyrody, poznawania historii, rozwijania wyobraźni.

Pierwszy numer ukazał się 1 maja 1945 roku. Kończyła się wojna, ale jej skutki miały trwać jeszcze przez dziesiątki lat. Polskie dzieci pozbawione dostępu do szkół, podręczników, zabawek, dostały w tym piśmie namiastkę tego, co normalne, piękne, dobre, trwałe. Tytułowy świerszcz, wymyślony przez Ewę Szelburg-Zarembinę, a narysowany przez Jana Marcina Szancera, symbolizował domowe ciepło, którego tak bardzo wszystkim brakowało.

Od tamtych czasów magazyn nieprzerwanie ukazuje się do dziś, a jego historia zatoczyła koło – kiedyś „Świerszczyk” zastępował podręczniki, dzisiaj w dalszym ciągu pomaga w nauce czytania i rozwija wyobraźnię.

Przez lata zmieniali się pracujący dla niego twórcy. Zawsze najlepsi z najlepszych: uwielbiani przez dzieci pisarze i poeci, nagradzani ilustratorzy, ikony polskiej literatury dziecięcej. Poprzez strony „Świerszczyka” dzielą się z małymi czytelnikami swoją wrażliwością, talentem, spojrzeniem na świat. To dzięki nim kolejne pokolenia Polaków zakochują się po uszy w czytaniu. Zapach drukarskiej farby zaczyna się kojarzyć z czymś bardzo przyjemnym. Z czytaniem, poznawaniem nowych informacji. Często także z chwilami bliskości, gdy za oknem pada deszcz, a w domu można otulić się kocem, przytulić do mamy albo taty i popijając ciepłe kakao, poznawać przygody ukochanych świerszczykowych bohaterów.

Przyjaciel na dobre i złe

Po 75 latach „Świerszczyk” nadal ma ogromne grono czytelników. Kochają go dzieci, rodzice i dziadkowie, nauczyciele i bibliotekarze. W ostatnich tygodniach dobre, sprawdzone świerszczykowe treści pomagają uatrakcyjnić dzieciom czas zamknięcia w domach z powodu epidemii. Kiedy wokół dzieje się tak dużo trudnych rzeczy, rodzice chcą zapewnić dzieciom to, co przyjazne, pogodne, pozytywne. Jasne spojrzenie na świat, wartościową rozrywkę, wciągającą zabawę, która jest alternatywą dla czasu spędzanego przed ekranem telewizora czy komputera.

KRÓLESTWO JESIENI

Konkurs

Cudownie jest buszować w kolorowych liściach albo zbierać kasztany, albo skakać przez kałuże. A wy co w królestwie jesieni lubicie najbardziej? Rysujcie, lepcie, wyklejajcie i przysyłajcie!

  • Przygotuj swoją pracę w dowolnej technice.
  • Pobierz ze strony swierszczyk.pl/konkurs formularz zgłoszeniowy.
  • Do 5 listopada 2021 r. prześlij swoją pracę i wypełniony formularz na adres:

„Świerszczyk”, Al. Jerozolimskie 146 D,02 305 Warszawa lub na adres mailowy: swierszczyk@nowaera.pl

Do wygrania: gry firmy Egmont:

  • 10 x Ubongo Lines
  • 10 x Terra
  • 10 x Lama
  • 10 x Papua
  • 10 x Alicja w krainie słów

Jury wyłoni 50 najciekawszych prac, wyniki na stronie internetowej i fanpage`u (Świerszczyk dla dzieci) na Facebooku.

Serdecznie zachęcam do udziału 🙂