Menu Zamknij

Zbieram to w szkole

Trwa całoroczna zbiórka elektrośmieci: zużytych baterii, telefonów komórkowych, tabletów, płyt CD i DVD.  Dzięki „charytatywnemu recyklingowi” uzyskane zostaną fundusze na pomoc ludziom bardzo ubogim w różnych częściach świata. Dzieje się to za pośrednictwem sercańskich misjonarzy pracujących w Czadzie, Tanzanii na Filipinach oraz Siostry Serafitki w Boliwii. Swoją działalność duszpasterską z dala od ojczyzny łączą oni z pracą na rzecz poprawy warunków życia osób, wśród których pracują.

Bolączka Czadyjczyków to codzienne, kilkunastokilometrowe wyprawy do studni i szerzące się z powodu niedożywienia i picia brudnej wody epidemie. Ten subsaharyjski kraj nieustannie dotyka śmiercionośna susza. Misjonarz pracujący w sercańskiej parafii w Batchoro w Czadzie wraz z nami stara się więc o środki materialne na wiercenie głębinowych studni (Czad). W roku szkolnym 2021/22 zaczęliśmy wspierać również budowę studni w Tanzanii.

Na Filipinach wspieramy sercański dom dla dziewcząt KDF. Mieszkają w nim dziewczynki, które zostały wykorzystane seksualnie. W fundacji założonej przez księży sercanów wracają do wewnętrznej równowagi. Podopieczne otrzymują tutaj każde potrzebne wsparcie: mieszkanie, jedzenie, ubrania, opiekę lekarzy i psychologów, podręczniki do szkoły.

W Boliwii wspieramy prowadzony przez Siostry Serafitki Dom Dziecka „Hogar de la Esperanza” w Santa Cruz. Większość podopiecznych to dzieci skazańców z więzienia Palmasol o zaostrzonym rygorze. Oprócz dzieci skazańców do „Hogar de la Esperanza” trafiają dzieci porzucone, zaniedbane, doświadczające przemocy, sieroty socjalne. Mają tam zapewnioną opiekę, wyżywienie, naukę, a także pomoc psychologiczną.

Do dzisiaj (a zbiórkę rozpoczęliśmy końcem października) do pojemników trafiło najwięcej zużytych baterii. Serdecznie zachęcamy do przekazania także telefonów, tabletów –ich recykling wesprze finansowanie budowy studni w Tanzanii. Woda niezmiennie, w każdej części świata, stanowi podstawowe dobro, pozwalające na spokojne organizowanie codzienności dzieci i dorosłych.