Menu Zamknij

Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem

Drodzy Rodzice i Opiekunowie uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej,

jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed Państwa dzieckiem u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, w której warto dziecku towarzyszyć, dawać wsparcie i pomagać odkrywać radość płynącą z lektury. Rodzic jest zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania i pierwszym przewodnikiem – także po świecie liter i literackich opowieści. Ogromne są korzyści płynące ze wspólnego poznawania tekstów literackich i rola rodziców w stawianiu przez dziecko pierwszych kroków w samodzielnym czytaniu. Dzięki dobrze dobranej lekturze dzieci powinny odkryć, że literatura może być im bliska i objaśnić ich świat, otwierać na własne emocje, drugiego człowieka i naukę nowych rzeczy.

W najbliższych przekażę Państwa dzieciom przygotowaną przez Instytut Książki (ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego) Wyprawkę Czytelniczą. Znajdą w niej  Państwo:

  • „Pierwsze abecadło”- zbiór tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcej literatury m.in. M. Musierowicz, A. Onichimowskiej, R. Kosika, A. Fredry i innych, z ilustracjami Iwony Chmielewskiej.
  • „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – poradnik dla rodziców i opiekunów podpowiadający w jaki sposób wspierać dziecko w nauce czytania i pomysły na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki.
  • Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania, który ma wspomóc naukę alfabetu i czytania.

Projekt został przygotowany, aby dzięki zaangażowaniu Rodziców miłość do książek oraz pasja czytania towarzyszyły Państwa dzieciom a naszym uczniom na co dzień.

Kto czyta, rozkwita, a miłość do książek jest prezentem na całe życie.