Menu Zamknij

Orszak Trzech Króli 2023 – zdjęcia i wideo

Trzej Królowie, gdzie spiesznie dążycie?!

W piątek, 6 stycznia, obchodziliśmy Święto Objawienia Pańskiego. Po przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemicznymi w tym roku ponownie w naszym mieście można było powędrować do Betlejem wraz z Orszakiem Trzech Króli. Wyruszyliśmy spod Katolickiego Centrum Edukacji i Kultury do kościoła pw. Najświętszego Serca Jezusa, gdzie urządzono betlejemską szopkę. Ulicami Jezioran, wesoło śpiewając, przemaszerowało wielu mieszkańców Śremu i okolic wraz z rodzinami. Liczne były przebrania małych dzieci za pastuszków i aniołki,
a zdecydowana większość dorosłych przystroiła głowy w papierowe korony, tradycyjny element związany z Orszakiem od początku. Nie zabrakło też flag z charakterystycznym logo Orszaku.

Po drodze uczestnicy wraz z Trzema Królami, którzy jechali na czele –jeden z nich ciemnoskóry!!!- na drewnianym wielbłądzie, byli świadkami symbolicznej walki dobra ze złem pomiędzy aniołami i diabłami. A wszystko to oczywiście w ramach ulicznych jasełek przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Katolickich. Nie zabrakło również – na koniec – biblijnych scen z Betlejem. Pochód, jak co roku, próbowali zakłócać wysłannicy piekieł, nakłaniając uczestników do zawrócenia. Nikt oczywiście nie dał im się zwieść, zwłaszcza, że licznie zgromadzonymi opiekowali się dzielni aniołowie. Pomimo deszczu, który pojawił się „na ostatniej prostej” Orszak, dotarł na miejsce, gdzie w symbolicznej stajence pod namiotem zobaczyliśmy pokłon Mędrców ze wschodu i złożenie darów Najwyższemu. Nie zabrakło na koniec wspólnego śpiewu, a przed zgromadzonymi wystąpiły też dziewczęta z Ukrainy z dwiema melodyjnymi kolędami.

Kolejny przemarsz podsumował i zakończył ks. proboszcz Ryszard Adamczak, dziękując wszystkim za udział i zachęcając do życia wiarą, jej przekazywania bliskim i dawania świadectwa o Chrystusie zawsze i wszędzie. W auli Jana Pawła II można było zatrzymać się i rozgrzać ciepłymi potrawami przygotowanymi przez kawiarnię Emaus. Wszyscy uczestnicy nadwątlone chłodem i deszczem siły mogli podreperować rozdawanymi szczodrze cukierkami –krówkami ufundowanymi przez zaprzyjaźnionych lokalnych przedsiębiorców.

Nie zawiodła śremska policja, straż pożarna, a także harcerze i uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych – czuwając nad porządkiem i bezpieczeństwem wszystkich uczestników.

Orszak Trzech Króli z lotu ptaka

Orszak Trzech Króli – relacja z perspektywy uczestnika