Menu Zamknij

Każdy może mieć depresję – co warto wiedzieć, gdzie szukać wsparcia?

Depresja w znaczeniu medycznym jest chorobą i należy ją odróżnić od przejściowego przygnębienia, obniżonego nastroju czy krótkotrwałej reakcji na trudną sytuację. Jest to też coraz częściej się pojawiający problem zdrowotny, który może występować w bardzo różnych okresach życia człowieka – od dzieciństwa po późną starość. W Polsce depresja dotyka 1,5 mln. osób (to tyle, ile mieszka w Warszawie!). Szacuje się, że od 10 do 15 % młodzieży cierpi z powodów zaburzeń depresyjnych, a niektóre dane wskazują, że objawy depresyjne można stwierdzić u co trzeciego nastolatka.

Depresja może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci, statusu społecznego. W ostatnim czasie w mediach pojawiła się informacja o ks. bp. Edwardzie Dajczaku, który poprosił o zwolnienie, na rok przed wiekiem emerytalnym, z funkcji ordynariusza swojej diecezji z powodu depresji.

Depresja potrafi rozwijać się powoli. Zły nastrój, który od czasu do czasu doświadcza każdy człowiek, zaczyna trwać coraz dłużej. Przeszłość, teraźniejszość i przyszłość wydają się bez sensu. Coraz trudniej przeżyć każdy kolejny dzień. Nie jest to pseudo-problem, który znika po tygodniu. Depresja jest chorobą, która jak każda inna choroba wymaga konsultacji ze specjalistą. To ważne bo tylko profesjonalista może pomóc wyjść z choroby i wrócić do normalnego funkcjonowania. Wrócić do bycia znów rodzicem, dzieckiem, mężem, żoną,  przyjacielem, pracownikiem…

Depresja jest okresem, który – to prawda, może być trudny zarówno dla osoby chorej, jak i jej najbliższych. Jednak nie jest to stan, który trwa wiecznie. Mimo, że takie odczucia może wzbudzać. Depresja jeśli się pojawi, może być tylko przystankiem w życiu, chwilą – czasem krótszą, czasem dłuższą, ale taką, która mija. Jest jeden warunek. Trzeba poprosić o pomoc.

Zbliżające się XIII Forum Edukacyjne (25.02.2023 r.) również podejmie podobną tematykę – konferencja p. psycholog Aleksandry Karasowskiej „Jak wspierać dzieci w kryzysie i stanie depresyjnym”.

Warto zapoznać się z materiałami kampanii społecznej FORUM PRZECIW DEPRESJI. Znajdą tam Państwo wiele przydatnych informacji zarówno o samej chorobie jak i gdzie szukać pomocy, oraz innych materiałów w Strefie Nastolatka, Rodzica, Nauczyciela podanych w niezwykle przystępnej formie.

Tekst na podstawie materiałów ze strony www.forumprzeciwdepresji.pl Iwona Tomaszewska