Menu Zamknij

Przeczytane – gorąco polecam – „Potworaki usypiaki”, Aneta Teodorczuk–Perchuć, Zosia Perchuć

Bohaterką książki jest siedmioletnia dziewczynka Jadzia i jej przyjaciel o imieniu Muki, który jest potworem. Jadzia zwierza się swojemu przyjacielowi, z różnych swoich życiowych problemów, który wbrew nazwie nie jest strasznym potworem, a wręcz przeciwnie okazuje się wspaniały i nie trzeba się go obawiać.

Kim jest Muki? Mieszka on pod łóżkiem Jadzi w krainie zwanej „Podłóżkolandią”. Jadzia bardzo pragnie zwiedzić jego krainę, ale aby do tego doszło musi skończyć specjalny ważny kurs zwany „Mukowaniem”, czyli zdobycie pięciu stopni wtajemniczenia zwanych „Mukami”. Po jego zaliczeniu Muki obiecał jej, że zabierze ją do „Podłózkolandii” i będzie mogła zwiedzić jego krainę i poznać inne Potworaki. Głównej bohaterce bardzo na tym zależy i bardzo się stara, aby zaliczyć „Mukowanie”. Kiedy Jadzia chce się spotkać z Mukim przywołuje go za pomocą specjalnego „kodowania”.

W trakcie spotkań z Mukim Jadzia opowiada o swoich rozterkach, a on jak nikt potrafi jej doradzić, pocieszyć, pomóc. To on przekonał, ją że powinna być dumna ze swoich pięknych rudych loków, i że Antek nazywając ją „rudą piegowatą wiewiórką” powiedział jej komplement. Za to Jadzia zdobyła swoją pierwszą Mukę – Mukę za poczucie własnej wartości. Dalszych stopni wtajemniczenia nie zdradzę, ale historie z nimi związane są bardzo ciekawe i pouczające. Mogę jedynie ujawnić, że Jadzia pomyślnie zaliczyła kurs „Mukowania” i ze swoim przyjacielem, który dotrzymał słowa, odbyła wiele podróży do niezwykłego miejsca „Podłóżkolandii”, gdzie poznała zamieszkujące tę krainę inne Potworaki.

Każde z tych opowiadań jest nie tylko ciekawe, ale także pouczające, życiowe i mądre. Z każdego z nich mały czytelnik dowie się czegoś ważnego, co sprawi, że trudny temat wcale nie będzie trudnym tematem, a pomoże rozwiązać niejeden problem. Opowiadania są napisane w sposób, który z pewnością przemówi do dzieci i je zainteresuje, co sprawi, że będą chciały słuchać.

Zatem, zachęcam do lektury, „kodowania” i „Mukowania” wraz z bohaterami książki.

Ilona Dworczyńska – Giernacka
mama Otylii z kl. I a